„Narzędzia są wtórne do nawyków”.
To słowa Dominika Juszczyka, od którego sporo uczę się w jego społeczności — Intencjonalnie. Wielokrotnie powtarzane, do znudzenia, prawie za każdym razem, gdy pokazuje nowe narzędzie, które testuje lub aktualizację obecnego.
Nie podobają mi się te słowa, ale głównie przez to, że są prawdziwe i obnażają moje słabe strony, czyli skakanie po aplikacjach i szukanie tej jedynej, zamiast skupienia się na budowaniu trwałych nawyków, które poradzą sobie niezależnie od tego, czy korzystasz z ołówka i kartki papieru, czy dedykowanego tabletu do pisania za prawie 3k PLN 😅
O nawyki trzeba dbać, ale korzystanie z ciekawych aplikacji i narzędzi też daje radość. Poniżej znajdziesz listę tych, które aktualnie wykorzystuję.
Todoist : niezmiennie, choć zmieniałem go na inne aplikacje wielokrotnie. Wierny towarzysz w zarządzaniu zadaniami i pamiętaniu o tym, o czym moja głowa już dawno zapomniałaby.
Notion : obecne centrum działania na czymś większym niż zadania. Zadania do wykonania lądują w Todoist, ale za pojedyncze projekty, procesy, czy obszary odpowiedzialności odpowiadają zaprojektowane do tego bazy danych w Notion. Całość skonstruowana w myśl metodologii Second Brain.
Obsidian : centrum zarządzania wiedzą. Notatki z książek, kursów, własnych przemyśleń, czy konsumpcji treści z internetu, trafiają właśnie tutaj. Staram się działać w myśl metodologii Zettelkasten, gdzie główną zasadą jest wyciąganie pojedynczych idei z dłuższych notatek i łączenie ich ze sobą, aby stworzyć własną, unikalną bazę wiedzy.
Te trzy narzędzia odpowiadają za większość mojej pracy. Pomijając przeglądarkę internetową, to w nich spędzam najwięcej czasu.
Safari : obecnie korzystam z domyślnej przeglądarki na iPhone oraz MacBook. Od czasu do czasu przeskakuję na Brave, gdy potrzebuję skorzystać ze wtyczek, których nie ma w Safari.
Gmail : najprostsza forma obsługi maila. Korzystam dodatkowo z funkcji tworzenia dodatkowych adresów poprzez dodanie do głównego maila znaku „+”. Tak jak mój mail to np. adrian.odwald@gmail.com, to mogę stworzyć dodatkowe, dodając znak „+” i dodatkowy wyraz np. adrian.odwald+news@gmail.com. To świetny sposób na ponowne wykorzystywanie rabatów, czy filtrowanie np. newsletterów.
Whimsical : narzędzie do robienia map myśli, diagramów i ogólnie do pracy twórczej. Proste z bogatym darmowym planem. Gdyby tylko wdrożyli wersję mobilną, to byłaby to aplikacja (prawie) idealna.
Raindrop : narzędzie do zapisywania zakładek, informacji, czy plików na później. Taki internetowy schowek, z którego intensywnie korzystam.
LanguageTool : wtyczka, która automatycznie poprawia błędy ortograficzne oraz stylistyczne. Bardzo ułatwia pracę w internecie.
Diarly : aplikacja do prowadzenia osobistego dziennika. W tym miesiącu przedłużyłem roczny dostęp. O wiele tańsza alternatywa od znanego DayOne, a niczego jej nie brakuje. Zapisuję swoje rozkminki, a dzięki temu, że sam elektroniczny dziennik prowadzę już kilka lat, to mogę wracać do wpisów sprzed roku lub dwóch.
Bitwarden : menedżer haseł, któremu dałem szansę po dwóch latach korzystania z 1Password. Według mnie to powinna być obowiązkowa aplikacja na każdym urządzeniu.
W przypadku narzędzi AI korzystam z jednego narzędzia w wersji płatnej oraz kilku innych w wersji darmowej. Firmy aktualizują swoje aplikacje na tyle często i te aktualizacje są na tyle duże, że warto przynajmniej co kwartał sprawdzić nowe narzędzia.
ChatGPT : po wielu miesiącach niekorzystania skusiłem się na powrót. Muszę przyznać, że ChatGPT jest najbardziej przyjaznym narzędziem AI dla zwykłych ludzi. Prosty, czysty design. Wiadomo, gdzie co kliknąć, aby skorzystać. Niemniej jednak w następnym miesiącu przechodzę z powrotem na…
Gemini : narzędzie od Google, które jest dla mnie o wiele potężniejsze od ChatGPT. Zwłaszcza funkcja DeepResearch oraz ich model 2.5 Pro. Dodatkowo wraz z subskrypcją Gemini otrzymujesz dostęp do…
NotebookLM : w wersji PRO, gdzie możesz dodać 200 różnych źródeł wiedzy i pracować na nich. NotebookLM to taki ChatGPT lub Gemini, ale skoncentrowany na tych źródłach wiedzy, które im wgrasz. Dodaje różne e-booki, filmy YouTube czy strony internetowe, a następnie mogę stworzyć z nich mapy myśli i pogłębiać informacje. Świetne narzędzie do zdobywania informacji oraz nauki.
Perplexity : narzędzie, które jest nową wersją wyszukiwarki internetowej. Zadajesz pytanie np. wydarzenia z Polski dzisiaj i zamiast przeskakiwać po kilkunastu stronach Pudelków i innych Onetów, otrzymujesz podsumowanie w kilku akapitach, które potem możesz podsumować.
Jako że działam prywatnie na systemie macOS, to korzystam z kilku aplikacji, które są dostępne tylko na ten system operacyjny:
AltTab : jako ex-użytkownik Windowsa, brakuje mi skakania po oknach za pomocą Alt+Tab. To proste narzędzie to zmienia i dodaje do systemu z jabłkiem trochę poświaty z systemu z oknem.
CleanShot : najwyższej klasy narzędzie to robienia zrzutów ekranu. Kropka.
ColorSlurp : lubię wiedzieć, co ma jaki kolor. To proste narzędzie pozwala poznać kolor każdego piksela.
Dropover : jedną z funkcji jakiej brakuje mi w systemie macOS od ich konkurenta z okienkiem jest manipulacja plikami. W Windows możesz łatwo przerzucać pliki z okna do okna. Na macOS jest to dla mnie toporne i wspomagam się tą aplikacją.
Magnet : prosta apka do zarządzania pozycją i wielkością okien aplikacji. Korzystam cały czas podczas pracy z kilkoma narzędziami.
Raycast : ewolucja oryginalnego Spotlight.
Oprócz aplikacji sporą rolę odgrywa sam sprzęt. Stawiam na wysokiej jakości urządzenia, które mają mi służyć.
iPhone 15 Plus : do codziennego użytku, ale także jako główna kamera do nagrań wideo
MacBook Air M1 : główna machina, na której wszystko się kręci
Adapter Icy Box : niestety sam MacBook ma tylko dwa wejścia USB-C. Ten adapter rozszerza je oraz dodaje wejście HDMI, USB oraz Ethernet.
Monitor Iiyama 27" G-Master : dzięki temu jestem w stanie podłączyć ten porządny 27-calowy monitor.
Lampa LED do monitora : świetny sprzęt za 40 zł z Lidla, w sam raz na wieczorne przesiadywanie przed komputerem.
Logitech MX Mechanical Mini : świetna mechaniczna klawiatura. Kosztowna, ale jakość jest top!
Logitech MX Master 3 : do zestawu dochodzi również potężna, ergonomiczna myszka.
Sony WH-1000XM5 & AirPods Pro 2 : słuchawki z nastawieniem na tryb ANC, czyli redukcję hałasów. Idealne, aby odciąć się od otoczenia i włączyć tryb pracy w skupieniu.
Focusrite Vovaster Two Studio : świetny zestaw do nagrań audio, z którego korzytam przy publikacjach odcinków „Efektywni Na Etacie”.
Rode PSA1 Studio Arm : mikrofon jest zamontowany na solidnym mocowaniu.
Bierzesz coś dla siebie?
Albo polecasz coś od siebie?
Daj znać — chętnie przetestuję :)
Tymczasem… efektywnego tygodnia!
Adrian.